Наші студенти: Микола Згонник

Студент Микола Згонник вдало суміщує наукову роботу з мікології та з фітопатології. У 2023 р. він був учасником 6-місячного стажування, яке проводилося на базі дослідних полів та лабораторій міжнародної аграрної компанії «Контінентал Фармерз Груп» (CFG). Це один з найбільших агрохолдингів України з банком землі близько 200 тис. га (https://cfg.com.ua/about). До участі у цьому стажуванні щороку обирають 15 найкращих студентів старших курсів з різних ЗВО України.

photo_2023-07-02_09-15-08

Під час стажування студент виконав і успішно захистив власний дослідницький проєкт з вивчення небезпечної хвороби озимої пшениці – фузаріозу колосу. За підсумками роботи Микола був зарахований в штат співробітників компанії CFG на посаду агронома-дослідника науково-дослідного відділу. Паралельно з роботою він продовжує навчання в ХНУ імені В.Н. Каразіна на 1 курсі магістратури.

photo_2023-07-02_09-15-10

Також протягом 2022-2023 рр. Згонник Микола брав участь у кількох мікологічних експедиціях з вивчення різноманіття грибів Національного природного парку «Синьогора» (Карпати). Результатом цього дослідження була кваліфікаційна робота бакалавра та участь у роботі 4 конференцій.

У 2023 р. Згонник Микола брав участь у Міжнародному проєкті “Метабаркодинг мікоризних грибів України” (керівник доцент О.В. Прилуцький), а саме зборі матеріалу під час польових виїздів та подальшому опрацюванні матеріалів на базі лабораторії Explogen у м. Львів.

Олександр Ординець провів майстер-клас з визначення базидієвих грибів для студентів біологічного в Мюнхені

Клята війна розлучила багатьох. Для Університету тут є ще один вимір – багато наших студентів опинилися закордоном. Неоціненним здобутком факультету є те, що для них було налагоджено змішане навчання – дистанційні заняття за розкладом доповнюються очними, “живими” заняттями на періодичних додаткових сесіях у Мюнхені, Німеччина. На жаль, не всі викладачі мають змогу долучитися до цих сесій, але тут на допомогу приходять наші випускники!

У листопаді, на базі Університету Мюнхена, наш випускник, а нині викладач Університету Касселя, Німеччина, Олександр Ординець провів практичний майстер-клас із визначення базидієвих грибів для студентів біологічного, що якраз проходять у цьому семестрі курс мікології. Дякуємо Олександрові за цей, без перебільшення, подарунок для наших студентів!

ordynets_munich_11-2023_1
ordynets_munich_11-2023_2
ordynets_munich_11-2023_3
ordynets_munich_11-2023_4
ordynets_munich_11-2023_5

Нова стаття за участі Олега Прилуцького – у Science Advances

Мені завжди було важко зрозуміти науковців, що досліджують те, чого не видно й неможливо потримати в руках. Про існування чого здогадуєшся хіба за показаннями на приладах. Чорні діри, магнітні поля, протони-електрони, ну оце все. Це, як мені видавалося, якась специфічна форма самотності – ти є, а обʼєкта, вважай, нема. Столик на двох, тільки друге місце порожнє. Добре, що мої грибочки цілком намацувані, красиві й гарно пахнуть, коли правильно гербаризовані.

Проте сучасну мікологію, схоже, не омине така доля. Великі дані, таблиці на десятки стовпців та десятки, часом сотні тисяч рядків, які ніколи не проскролиш і не охопиш оком. З якими спілкуєшся виключно мовою команд на R. Власне те, з чого ці таблиці робляться – розшифровані генетичні послідовності грибів, що виділені з ґрунту. Їх не шукають, їх копають на вагу в рандомних місцях. Вони ніяк не пахнуть, це просто дуже багато літер та автоматично присвоєні їм “гіпотези виду”. Навіть не імена, а збіги літер, virtual taxa. Але ж це цікаво – а цікавість, я казав Класик, то шлях у майбутнє.

Власне, днями вийшла стаття у Science Advances з черговою порцією нових знань про гриби, які не видно. У статті фактично вперше подаються деталізовані карти спрогнозованого за допомогою моделей машинного навчання різноманіття ґрунтових грибів, при чому для різних трофічних груп окремо. Ми й раніше здогадувалися, що не можуть всі трофічні групи грибів бути поширеними однаково, але то були спекуляції. Тепер більш evidence-based. Також розглянуто різноманіття на різних рівнях ієрархії цього поняття та його рушійні сили. Нарешті біогеографія грибів починає наздоганяти біогеографію судинних рослин та тварин. До дослідження долучився також співробітник нашої кафедри Олег Прилуцький, але ключову роль відіграла зоряна команда з університету Тарту під проводом Vladimir Mikryukov та Leho Tedersoo.

Даними метабаркодингу грибів наша планета вкрита вкрай нерівномірно. Особливо боляче бачити, що точок з України у них – нуль цілих нуль десятих, хоча прилеглі європейські країни вкриті зразками досить щільно. Просто зараз, за підтримки SPUN: Society for the Protection of Underground Networks та Human Frontier Science Program (HFSP) ми почали працювати над виправленням цієї несправедливості. Але про це іншим разом.