Ревізія таксонів фітопатогенних грибів в рамках проекту GOPHY 2 – нова стаття Олександра Акулова

Вишла друком стаття в найбільш рейтинговому мікологічному журналі світу – Studies in Mycology (Імпакт-фактор – 14), що стала результатом амбітного міжнародного проекту GOPHY (Genera of Phytopathogenic Fungi).

Серед іншого, у цій статті велика увага приділяється так званим “пірікулярієвим грибам”. Зокрема, на основі зразків з Карпатського біосферного заповідника було епітипіфіковано рідкісний вид “Pyricularia luzulae“, який на основі молекулярно-генетичних досліджень перенесений до роду Macgarviomyces. Проведена робота зі з’ясування походження, еволюції та розселення малодослідженої групи фітопатогенних грибів.

StinMyc1 StinMyc_2

Ukrainian conference of the Rufford Foundation grant recipients

23-25 квітня 2018 р. у Каразінському відбулася конференція учасників грантової програми Rufford Foundation. Захід зібрав понад 50 науковців та природоохоронників з України, Туреччини та Великобританії. Сріворганізаторами конференції виступили викладачі кафедри мікології та фітоімунології Ірина Яцюк та Олег Прилуцький. Пані Яцюк представила доповідь на тему збереження старовікових осикових деревостанів Сходу України, в контексті різноманіття та екологічних особливостей грибів, що заселюють ці оселища. У своїй  презентації Ірина висвітлила результати проекту “Conservation of Rare Fungus Pleurotus calyptratus in Aspen Stands of Ukrainian Forest-Steppe”, що був підтриманий фондом Rufford.
Ruff1

Ruff2

Ruff3

Описи нових для науки видів сумчастих грибів – вийшла друком нова стаття Олександра Акулова

Щойно була опублікована наша нова стаття в журналі Fungal Systematics and Evolution. В статті прояснюються деякі питання систематики аскових грибів. Зокрема, на основі зразків з Національного природного парку “Дністровський каньйон” описано два нові для науки види – Polyscytalum neofecundissimum Crous & Akulov та Roussoella euonymi Crous & Akulov. Вперше було отримано та досліджено молекулярними методами культуру рідкісного мікофільного гриба Nematogonum ferrugineum (Pers.) S. Hughes і доведено, що цей гриб належить до порядку Melanosporales. Дотепер він мав статус Ascomycota incertae sedis – тобто невідомо який асковий гриб. Неотипіфіковано нестатеві спороношення (анаморфи) грибів Chaetosphaeria myriocarpa (Fr.) C. Booth та Haplographium delicatum Berk. & Broome.

FUSE1 FUSE2

Весняні мікологічні дослідження – 2018

Цьогоріч весняний польовий сезон у харківських мікологів видався коротким: сніжна, холодна та затяжна зима змінилася стрімким потеплішанням, тож період сприятливих для весняних макроміцетів умов минув досить швидко. Попри це, співробітники кафедри Олег Прилуцький та Ірина Яцюк, а також ініціативні студенти встигли провести традиційні моніторингові дослідження урнулі кратеровидної, саркосцифи червоної та австрійської, зморшку степового та гливи зачохленої. Нижче – декілька світлин з польових виїздів.

Antherospora_scillae
Antherospora scillae – паразит проліски сибірської
Field1
Urnula craterium

Lamproderma_splendissimum
Lamproderma splendissimum – нівальний (сніговий) міксоміцет

Gyromitra_fastigiata
Gyromitra fastigiata – характерний вид старих осикових лісів
Pleurotus_calyptratus
Pleurotus calyptratus, або глива зачохлена. Рідкісний у багатьох країнах Європи.

IMGP0235 Field4

 

 

 

Field3

Біогеографічні особливості афілофороїдних грибів Європи – нова стаття Олександра Ординця, Олександра Акулова та Антона Савченка

1 квітня відбулася довгоочікувана подія – після двох років спілкування з редколегією та доопрацювання, нарешті вийшла друком стаття по біогеографії афілофороїдних грибів Європи! Статтю опублікував дуже авторитетний “Journal of Biogeography” (Імпакт-фактор 4,3). В результаті складного аналізу інформації про поширення, субстратні та біотопічні уподобання 1513 видів афілофороїдних грибів з 17 країн та 8 біогеографічних регіонів Європи вдалося встановити основні закономірності територіального розподілу біорізноманіття цих грибів.

Стаття підготована колективом авторів, однак провідну роль відіграли теперішні (та колишні) співробітники нашої кафедри – Олександр Ординець, Олександр Акулов та Антон Савченко. При написанні статті були враховані та проаналізовані результати численних експедицій по Харківщині, Луганщині та Донеччині.

JBiogeo1 JBiogeo2 JBiogeo3